Čeljustni sklep, ki povezuje mandibulo (spodnjo čeljust) s temporalno kostjo (senčnico) in sklepnim diskom (meniskom) imenujemo tudi temporomandibularni sklep. Pri zdravem človeku se usta odpirajo sinhrono in spodnje čeljusti pri odpiranju ne zamaknemo levo ali desno (ogled pred ogledalom). Usta odpremo za približno tri prste, tudi preveliko odprtje – hipermobilnost ni zaželena. Ocenjujemo tudi gib čeljusti naprej in nazaj in vstran levo in desno (normalno za približno četrtino odprtja ust). Predvsem je pomembna tudi simetrija izvedbe giba.
Seveda sta vedno aktivna oba sklepa, levi in desni. Tako kot tudi pri drugih sklepih v našem telesu je poleg normalnega sklepnega gibanja za dobro funkcijo pomembna tudi ustrezna, normalna mišična aktivnost. Slabo in neustrezno zapiranje ust in (pre)pogosto žvečenje vodi v povečano mišično napetost žvečnih mišic. Posledično lahko nastanejo spremembe v čeljustnem sklepu in vratni hrbtenici, enako lahko vpliva tudi spremenjen položaj vratne hrbtenice na položaj čeljusti in ugriz.
V praksi najpogosteje ugotavljamo preveliko napetost mišic, predvsem zunanje pterigoidne mišice, ki (po)vleče diskus v neustrezen položaj.
Po ustreznem fizioterapevtskem pregledu sklepa, ocenjujemo aktivno in pasivno gibljivost sklepa. Z ustreznimi merilnimi tehnikami izmerimo in ocenimo kvantiteto in kvaliteto gibanja v čeljustnem sklepu s pomočjo merilnih pripomočkov in palpacije intra in extra oralno. Preverimo tudi drsenje v sklepu.
Glede na rezultate se lahko odločimo za sklepno mobilizacijo, relaksacijo ali krepitev mišic – mišično uravnovešenje obeh sklepov in seveda ostalih predelov telesa (podjezičnice, vratu, ramenskega obroča,…) ob souporabi ostalih fizioterapevtskih tehnik.
Terapija je tako individualno prilagojena vsakemu posamezniku. Pri omejitvi obsega giba zaradi sklepa in sklepu pripadajočih tkiv s pomočjo posebnih tehnik (distrakcij in sklepnih drsenj), katere naknadno izvaja vsak posameznik sam doma, povečamo gibljivost.